TR
Ara
İHKİB OKULLARI

İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Hazırgiyimin tüm disiplinlerini bünyesinde barındıran ilk ve tek mesleki eğitim kompleksi olma özelliğini taşıyan Kağıthane İHKİB Hazırgiyim Meslek Lisesi Eğitim Kompleksi 2004 yılının Eylül ayında öğrenci kabul etmeye başladı. Kağıthane’de, toplam 6600m2 arazi üzerine kurulu 8100m2’lik kapalı alana sahip bina kompleksinde hayata geçirilen Kağıthane İHKİB Hazırgiyim Meslek Lisesi’nde her yıl 1500’ü örgün, 500’ü de yaygın eğitim kapsamında toplam 2000 öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor. Bu dev mesleki eğitim kompleksinde oluşturulan bölümler şöyle:

Hazır Giyim Üretim Teknolojileri :
Dokuma Yüzey Konfeksiyon Bölümü, Yuvarlak Örme Konfeksiyon Bölümü, İç Giyim Kalıp Bölümü Konfeksiyonda kullanılan düz ve spesyal makinelerin kullanımı, kesim makinelerinin kullanımı, elde kalıp ve bilgisayarda kalıp sistemleri, model ve koleksiyon hazırlanması konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır.

Tekstil ve Hazırgiyim Endüstrisi Nakışı Bölümü :
Sanayi nakış makinaları kullanımı, sanayi nakış makinasına uygun bilgisayarda desen hazırlanması, sanayi nakışı malzeme çeşitleri ve tekstil bilgisi konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır

Parça Boya Bölümü :
Tekstil bilgisi, boya çeşitleri ve terbiye işlemleri, fiziksel ve kimyasal bitim işlemleri, apre çeşitleri, laboratuar ortamında boya şartlarının hazırlanması ile parça boya makina ve aletleri konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır.

Parça Baskı Bölümü :
Baskı çeşitleri ve işlemleri, laboratuar ortamında baskı teknikleri kullanılması, numune baskı hazırlayarak üretime dönüştürülmesi ile laboratuar ortamında parça baskı hazırlanması konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır.

Tekstil ve Hazırgiyim Makineleri Mekatroniği Bölümü :
Tekstil ve konfeksiyon makinelerinin mekanik ve elektronik bakım , tamir ve onarımı hakkında tespit yapma, uygulama ve tamir etme ile kullanılacak yedek parça ve el aletleri konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır.

Malzeme Kalite Kontrol Laborantlığı Bölümü :
Tekstil ve hazırgiyim üretimindeki ana ve yardımcı malzemeler bilgisi ve kullanımı, test teknikleri ve uygulaması, laboratuar cihazlarını test çeşitlerine göre seçme ve kullanma konularında teorik ve uygulamalı eğitimi kapsamaktadır.

UZUN SÜRELİ STAJ UYGULAMASI YAPILMAKTADIR
İşletmelerde beceri eğitimi ile gelecekte istihdam etmeyi düşündüğünüz elemanı seçerek alma imkanını sağlayan stajyer öğrenci alma uygulaması vardır. Stajyer öğrencinin sigorta primleri okul tarafından ödenir.

YETİŞKİN EĞİTİMİ
Tekstil ve hazırgiyim işletmelerinde çalışanların mesleki niteliklerini yükseltmek, bilgi ve beceri düzeylerini yukarı çekmek ve sektöre bilgi desteği sağlamak üzere düzenlenen kurs, seminer, bilgilendirme toplantısı vb. etkinlikler yetişkinlere yönelik olarak düzenlenmektedir. Bu programlar hakkında detaylı bilgiye okul müdürlüğünden ulaşılabilir.

Kağıthane İHKİB Hazırgiyim Meslek Lisesi’ne öğrenci kabul koşulları ve takvimi ile stajyer öğrenci alma şartları ve süresi okul müdürlüğünden öğrenilebilir.


Telefon / Fax : 0 212 221 76 26 – 222 15 43 / 0 212 222 15 43
Adres : Gürsel mah. Görgülü sok. No: 26 / 1 Kağıthane / İstanbul
Verilen Eğitim Türü : Örgün Eğitim / Meslek Lisesi ( 1 yıl tanıtım ve yönledirme sınıfı + 3 yıllık meslek lisesi )

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close