TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

Zara, Çin'den sonra canlı alışveriş deneyimini Avrupa ve ABD'ye de genişletiyor

Zara, Çin'den sonra canlı alışveriş deneyimini Avrupa ve ABD'ye de genişletiyor
EKLENME TARİHİ 04.06.2024

Zara Çin'de halihazırda son derece popüler olan ancak Batılı müşterilerin daha az aşina olduğu bir format olan canlı alışveriş yayınlarını Avrupa ve ABD’de test edecek. Firma pandemi sonrası satışların güçlü bir şekilde büyüyeceğini beklediği için alışveriş yapanların ilgisini çekmenin yeni yollarına yatırım yapıyor.

Perakende analiz firması EDITED'e göre, TikTok'un Çinli kardeş sitesi Douyin'de haftalık olarak Çin'de yayınlanan beş saatlik canlı alışveriş programları, Zara'nın Kasım ayındaki lansmanından bu yana satışlarının artmasına yardımcı oldu.

Alışverişin bir eğlence olarak görülmesi yeni bir şey olmasa da bugünkü sosyal medya ve e-ticaret, Çin’in liderlik ettiği bir canlı yayın dönemini tetikledi. Influencer’lar makyaj malzemelerinden atıştırmalıklara kadar canlı alışverişi farklı şekillerde yapmaya çalıştı. Zara'nın Douyin'deki gösterisi, Çinli modellerin Zara elbiselerini giydiği, ayakkabı ve mücevher denediği bir şov sunuyor. Aynı zamanda podyum gösterileri ve "arka sahne" makyaj çekimleri de içeriyor ve sohbet, sakin tarzı, "Ruj Kralı" Li Jiaqi gibi sunucuların ünlü olduğu sert satış odaklı canlı yayınlardan farklılık gösteriyor. Zara, şirketin açıklamasına göre, Şanghay'daki bin metrekarelik bir alandan yayınlanan canlı şovda, yedi kamera arasında açı değiştiriyor ve 70 kişilik bir ekip çalışıyor. Ortalama olarak, her bir şov yaklaşık 800,000 farklı izleyiciyi çekiyor.

EDITED analisti Krista Corrigan, canlı yayın yaklaşımının Zara’nın Çin’deki marka bilinirliğini arttırdığını, bu yılın ilk üç ayında geçen yıla kıyasla %50 daha fazla satış yakaladığını söyledi.

Avrupa ve ABD’de planlanan şovların ‘dostça, rahat ve eğlenceli’ bir deneyim hedeflediği belirtilirken, şovların Douyin’dekilerden daha kısa olacağı, 45 dakika ile 1 saat arasında süreceği ve izleyicilerden gerçek zamanlı soru, yorum ve emojilerle tepkiler alınacağı ifade edildi.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close