TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

Suni-Sentetik Liflerden Tekstil İhracatı 2030 yılına kadar %75 Artacak

Suni-Sentetik Liflerden Tekstil İhracatı 2030 yılına kadar %75 Artacak
EKLENME TARİHİ 28.04.2024

Hindistan tekstil sektörü, perde, draperi, çadır ve brandalar gibi ürünlerin üretiminde kullanılan suni ve sentetik lif (MMF) grubunda önemli bir büyüme öngörüyor. Üretim Bağlantılı Teşvik (PLI) planı ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Avustralya ile yapılan serbest ticaret anlaşmalarının etkisiyle, Hindistan'ın MMF tekstil ihracatının 6.5 milyar dolar seviyesinden %75 büyüyerek 2030'da yaklaşık 11.4 milyar dolara kadar artması bekleniyor. Hindistan, Çin'den sonra küresel MMF üreticileri arasında ikinci sırada yer alıyor ve bu büyüme trendinden en iyi şekilde faydalanmak için stratejik konumlandırma yapıyor.

Tekstil sektörünün geleceği için teknik tekstillerin, güneş enerjisi sektörü ile beraber ülkenin geleceği olarak nitelendirildiğini belirten bir devlet yetkilisi, bu alanda hedeflerin oldukça iddialı olduğunu belirtti. Şu anda, MMF, küresel tekstil lifi tüketiminde %72'lik bir paya sahipken, doğal lifler %28'ini oluşturuyor MMF'nin hakimiyeti, pamuk ve diğer doğal liflerin sınırlı büyüme potansiyeline dayandırılıyor.

Hindistan Tekstil Sektörü Konfederasyonu'na göre Hindistan, 2016-2021 döneminde küresel MMF tekstil ticaretindeki ihracat payını %3,4 olarak korudu. Ancak, Bangladeş, Türkiye, Kamboçya, Vietnam, Pakistan ve bazı Afrika ülkelerinin AB ve ABD gibi ana pazarlara gümrüksüz erişim sağladığı göz önüne alındığında, Hindistan ürünleri %10 ila %34 arasında değişen gümrük vergisi oranlarıyla karşı karşıya kalıyor.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close