TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

Kanada Lululemon'a 'Yeşil Aklama' Soruşturması Başlattı

Kanada Lululemon'a 'Yeşil Aklama' Soruşturması Başlattı
EKLENME TARİHİ 08.05.2024

Kanada'nın Rekabet Gözetim Kurulu, Vancouver merkezli yoga giyim tedarikçisi Lululemon'a yönelik "yeşil aklama" şikayeti üzerine bir soruşturma başlattı.

Stand.earth isimli kâr amacı gütmeyen bir kuruluşun yaptığı resmi şikâyetin ardından başlatılan soruşturma sonrasında konuşan Stand Earth İcra Direktörü Todd Piglia, soruşturma aracılığıyla Lululemon'un yılda yarım milyon arabadan daha fazla gezegene zararlı emisyonlar oluştururken nasıl 'Gezegen Ol' iddiasında bulunduğunun sorgulanacağını söylerken, Lululemon ise incelemenin farkında olduğunu ve işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

2020 yılında ‘Gezegen Ol’ isimli kampanyayı başlatmasının ardından Lululemon’un seragazı emisyonlarının %100 arttığını belirten Stand Earth yetkilileri, Lululemon'un ürünlerini yapmak için "iklimi etkileyen" kömür ve diğer fosil yakıtlara ağır bir şekilde bağımlı olduğunu söylerken, Lululemon yetkilileri ise inceleme sonunda halka yaptıkları açıklamaların doğru ve iyi desteklendiğinin onaylanacağından emin olduklarını kaydetti.

Lululemon'un halka açık olarak önemli ölçüde yanıltıcı ve yanıltıcı beyanlarda bulunduğunu bulursa, Stand.earth'ün tahminine göre, her yıl brüt küresel karının %3'üne kadar, potansiyel olarak 400 milyon dolar veya daha fazlası kadar bir ceza kesilebilir. Lululemon ayrıca söz konusu kampanyayı düzeltmek veya kaldırmak zorunda kalacak.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close