TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

Hava Kargo Talebi Yeniden Yükselişte

Hava Kargo Talebi Yeniden Yükselişte
EKLENME TARİHİ 24.04.2024

Küresel kargo sektörü 2024 yılının ilk çeyreğinde belirgin bir büyüme oranına ulaştı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği – IATA üst üste dördüncü ayda da yıllık bazda çift haneli büyüme kaydederken, Mart ayında hava kargo sektörü 2023 yılına kıyasla %10,3, Şubat ayına kıyasla ise %17,1 büyüme oranı yakaladı. Hava trafiği yılın ilk çeyreğinde rekor kırarken IATA Genel Direktörü Willie Walsh bunun geniş anlamda sanayi için pozitif bir işaret olduğunu ve talep artışının Covid krizi sırasındaki 2021 birinci çeyreğini bile geride bıraktığını ifade etti.

Hava kargo talebindeki sürekli artış muhtemelen birkaç faktörden kaynaklanıyor; "Orta Doğu ve Ukrayna'daki süregelen çatışmalar", Süveyş ve Panama Kanallarındaki aksamaların etkisi var. Kızıldeniz'in istikrarsızlığı, Huti isyancılarının kargo gemilerine ve yük sağlayıcılara saldırılarından sonra hala normal olarak işlememesi, hava taşımacılığındaki artışa katkıda bulunuyor olabilir, tüketici isteklerinin hava kargosunu artırmasına neden olabileceği de söylenebilir. IATA'nın raporuna göre, artışlar "hızla artan e-ticaret hizmetlerine olan talep tarafından desteklenmiştir."

 

Hem arz hem de talepteki bu artışla birlikte fiyatlar da yükseldi. IATA, hava kargo gelirinin Şubat'a göre %5 arttığını belirtti. 2021'deki IATA verileri, havayoluyla nakliyenin nakliyeciye göre 13 ila 15 kat daha pahalıya mal olduğunu gösteriyordu. Ancak 2021'de bu miktar üç ila beş kat arasına düştü. Bununla birlikte, hava kargosu hala markalara ve perakendecilere ekstra maliyet ve marj üzerinde baskı yapmakta.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close