TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

Danimarka Temmuz 2026'dan itibaren giyim ve ayakkabılarda PFAS'ı yasaklayacak

Danimarka Temmuz 2026'dan itibaren giyim ve ayakkabılarda PFAS'ı yasaklayacak
EKLENME TARİHİ 20.04.2024

Danimarka hükümeti 1 Temmuz 2026’dan itibaren geçerli olmak üzere giysi, ayakkabı ve su geçirmezlik malzemelerinde PFAS (Per- ve Polifluoroalkil Maddeler - Per- and Polyfluoroalkyl Substances) kullanımını yasakladı.

Danimarka Çevre Bakanı Magnus Heunicke söz konusu yasağın Danimarka’da sağlık ve çevre konularında fayda sağlayacağını belirtirken, PFAS’ı kaynağında sınırlamak üzere öncü olmaları gerektiğini, PFAS içeren giysi, ayakkabı ve emprenye maddelerinin ithalatı ve satışına ulusal bir yasağın emisyonları sınırlamaya yönelik önemli bir adım olduğunu ve bu maddelerin kullanımının azaltılması noktasında dünyaya güçlü bir sinyal verdiklerini kaydetti.

Danimarka hükümeti, giysi, ayakkabı ve su geçirmezlik maddelerinde PFAS'a yönelik bir ulusal yasağın, beklenen AB yasağı yürürlüğe girene kadar geçerli olacağını belirtti. Yasak hakkındaki yönetmeliklerin 1 Temmuz 2025'te hazır olması bekleniyor. Hükümet, işletmelere bir geçiş süresi verme önerisinde bulunuyor ve bu sayede yasağın 1 Temmuz 2026'da yürürlüğe girmesini öneriyor.

Fransa ise Nisan ayında 2030 yılından itibaren giysilerde PFAS'ı yasaklama planını duyurmuştu.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close