TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

Çiftçiler AB Konseyi’nin Yeşil Aklama Önleme Teklifinin Adaletsizlik Riski Taşıdığını Söyledi

Çiftçiler AB Konseyi’nin Yeşil Aklama Önleme Teklifinin Adaletsizlik Riski Taşıdığını Söyledi
EKLENME TARİHİ 25.06.2024

Dünya çapında 900’den fazla çiftçi ve çiftçi ittifakı, Yeşil Aklama Önleme direktifini destekleyen çevresel ayak izi doğrulama metodolojisinin, doğal lifler yerine sentetik ve fosil yakıt türevi malzemeleri haksız bir biçimde kayırdığı konusunda endişelerini içeren bir mektubu Avrupa Konseyi’ne gönderdi. Mektup Avrupa Konseyi’nin giyim ve ayakkabıların çevresel etkilerini değerlendirmek için Ürün Çevresel Ayak İzi (PEF) kullanımını önermesinin peşi sıra Konsey’e iletilirken; söz konusu değişiklik Avrupa Komisyonu’nun geçtiğimiz yıl dayanıklılık, onarılabilirlik, geri dönüştürülebilirlik, mikroplastikler ve doğal içerik göstergelerinin eksikliği nedeniyle PEF’ten vazgeçmiş gibi görünmesine rağmen gerçekleşti.

Avrupa Konseyi özellikle giyim ve ayakkabı gibi PEF kurallarının oluşturulduğu yerlerde çevresel iddiaları doğrulamak için PEF’in kullanılması gerektiğini açıklasa da PEF Yöntemi bir ürün grubu için önemli kabul edilen bir etki kategorisini kapsamıyorsa (örneğin mikroplastikler) bu kategorinin kurallarının benimsenmesinin, ancak bu etki kategorileri eklendikten sonra gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

Avustralya, Hindistan, Moğolistan, Güney Afrika, Birleşik Krallık ve ABD’deki çiftçiler ise tarım ürünlerinin çevresel performansını belirlemede metodolojinin bu sözde "yetersizliklerinin" genellikle daha ucuz ve bol olan sentetik malzemeleri tercih eden hızlı moda markalarının yeşil aklamasını(greenwashing) mümkün kılacağından endişe duyduklarını belirtiyorlar. Anlamlı sürdürülebilir etiketlemeyi desteklediklerini belirten çiftçiler, giyim ve ayakkabı için PEF kategori kuralları teknik sekreterliğinin oy verme sürecine, üyelik maliyetinin "aşırı" yüksek olması nedeniyle katılamadıklarını belirtiyorlar. Çiftçiler AB’nin PEF’i onaylaması durumunda yan ürünlerinin ciddi şekilde dezavantajlı hale geleceğini, kırmızı etiket taşımak zorunda kalacaklarını, bu durumda ise kazananın sentetik tekstil sektörü olacağını belirtiyorlar.

PEF’in destekçileri ise açıkça tanımlanmış, bilimsel bir çerçeveye ihtiyaç duyulduğunu, aksi takdirde dünyanın en büyük tek pazarında düzenleyici uygulamanın parçalanacağını savunurken, PEF geliştikçe olumlu etkileri arttıracağını iddia ediyorlar.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close