TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

Aşırı Üretimin Nedeni Hızlı Moda Değil ve Yapay Zeka Bunu Düzeltemeyecek

Aşırı Üretimin Nedeni Hızlı Moda Değil ve Yapay Zeka Bunu Düzeltemeyecek
EKLENME TARİHİ 04.06.2024

Son beş yılda, yapay zekadan yararlanmanın, modanın aşırı üretim sorununu çözmenin bir yolu olarak giderek daha fazla öne çıktığı görülüyor. Yapay zeka, talebin ve trendlerin tahmin edilmesinden tedarik zinciri şeffaflığının ve ürünlerin izlenebilirliğinin artırılmasına kadar moda tedarik zincirinin çeşitli alanlarında kullanılıyor. Verimliliği ve sürdürülebilirliği artırma hedefiyle teknolojinin sektörde hız kazandığını söylemek yanlış olmaz.

Global Fashion Agenda’nın Kopenhag’da düzenlenen moda zirvesindeki bir panelde sektörün bozuk olan sistemi düzeltmek için teknolojiye aşırı güvenmesine dair endişeler paylaşıldı. Hyran Technologies CEO’su ve kurucu ortağı Dr. Ahmed Zaidi, Houdini Sportswear CEO’su ve kurucu ortağı Eva Karlsson, Fair Labor Association’da yenilik ve geliştirme, üretim direktörü Tiffany Rogers ve Centre for African Resource Efficiency and Sustainability (CARES) genel müdürü Zubeida Zwavel'in katıldığı panelde sektörün aşırı arz sorununu, bu durumdan etkilenenleri, talebi doğru şekilde tahmin etmek ve israfı azaltmak üzere teknolojinin nasıl kullanılabileceği değerlendirildi.

Zaidi, AI kullanımını bozuk bir sürece jet motoru bağlamaya benzetirken, aşırı moda üretimini ortadan kaldırmak için süreci yeniden tasarlamayı düşünmeleri gerektiğini ve modada baskın çalışma şekli olan tahmine dayalı modelden uzaklaşıp daha kıvrak modele geçilmesi gerektiğini belirtti.

Karlsson yapay zekanın önemli bir araç olsa da ona güvenmenin yeterli olmadığını, tedarik zincirinin karmaşıklığını kaldırarak kumaş türleri ve özellikleri gibi şeyleri birleştirmeyi düşünmeleri gerektiğini ifade etti. Markaların gezegenden ne aldıklarını ve ne geri verdiklerini düşünmeye başlamaları gerektiğini söyleyen Karlsson, döngüselliğin önemli başka bir özelliğinin açık kaynak ve bilgi paylaşımı ile başkalarıyla çalışarak bilgi tabanını yükseltmek ve daha ileri ve hızlı hareket etmek olduğunu kaydetti.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close