TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

ABD’li Senatörler De Minimis Kuralındaki Boşluğun Ekonomik Sabotaja Neden Olduğunu Savunuyor

ABD’li Senatörler De Minimis Kuralındaki Boşluğun Ekonomik Sabotaja Neden Olduğunu Savunuyor
EKLENME TARİHİ 22.03.2024

ABD’li iki senatör Sherrod Brown ve Rick Scott, 800 doların altında kalan paketlerin ABD harçları, vergileri ve ilgili diğer masraflardan muaf tutulduğunu ve bu ürünlerin ülkeye çok az denetimle veya hiç denetim olmadan giriş yaptığını kaydederek, söz konusu De Minimis kuralı konusunda 1930 tarife başlığı kapsamında idari bir eyleme geçilmesi çağrısında bulundu.

Biden yönetimine gönderilen mektupta günde 3 milyondan fazla ürünün ülkeye bu şekilde giriş yaptığı belirtilerek, yabancı rakiplerin büyük sevkiyatları küçük paketlere bölerek söz konusu kuraldan hileli bir şekilde yararlandıkları ve ABD’li şirketlere karşı haksız bir rekabet avantajı elde ettikleri iddia edildi. Ayrıca sahte ürünler ve köle emeğiyle üretilen ürünlerin de bu kapsamda ülkeye giriş yaptığı ifade edilirken özellikle Çin’in menşe kuralları gerektirmeyen ve gümrüksüz erişim sağlayan bu kuraldan fayda sağladığı vurgulanarak Biden hükümetinin 'de minimis' istisnasını mevcut yasalar ve düzenlemelere uygun olarak bir icra emri veya yeni kurallar çıkararak ele alabileceğini belirtti.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close