TR
Ara
İHRACAT

EUROMED

Barselona Deklarasyonu - Avrupa - Akdeniz Serbest Ticaret Alanı


Kasım 1995’te Türkiye’nin de dahil olduğu 12 Akdeniz ülkesi ve AB üyesi ülkelerin katılımı ile imzalanan Barselona Deklarasyonu kapsamında 2010 yılına kadar Avrupa – Akdeniz bölgesinde bir Serbest Ticaret Alanı oluşturulması öngörülmektedir.

Bu deklarasyonla başlatılan Barselona Sürecinin amacı karşılıklı olarak birbirleri üstünde olumlu ya da olumsuz etkileri olan Avrupa Birliği ve Akdeniz Bölgesinin refah ve istikrarını güçlü bağlarla birbirine bağlayarak ortak bir refah alanı oluşturmaktır.

Barselona Sürecinin, üç temel unsuru içinde, ekonomik ortaklık boyutu 2010 yılına kadar Avrupa-Akdeniz Serbest Ticaret Alanı oluşturulması gibi somut ve kapsamlı bir amacı hedeflemesi nedeniyle en önemli unsur olarak ortaya çıkmaktadır.

Barselona Deklarasyonu ile taraflar, 2010 yılına kadar Barselona Sürecine taraf bütün ülkeler arasında ikili serbest ticaret anlaşmaları imzalanması yolu ile EUROMED bölgesinde bir Serbest Ticaret Alanı oluşturulması hedefi üstünde uzlaşmışlardır.

2010 yılında bu hedefe ulaşılabilmesi halinde, Merkezi ve Doğu Avrupa Ülkelerinin AB’ne üyeliğiyle birlikte yaklaşık 40 üyeli ve 800 milyon tüketiciye sahip bir serbest ticaret alanı oluşacaktır. Pan-Avrupa Menşe Kümülasyonu Sisteminin Akdeniz ülkelerine teşmiliyle oluşturulacak olan Avrupa-Akdeniz Menşe Kümülasyonu Sistemi sayesinde EuroMed Serbest Ticaret Alanına üye ülkelerin üreticileri, ürettikleri ara malları daha kolay pazarlayabilecekleri gibi üretim maliyetlerini de düşürebileceklerdir.

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close