TR
Ara
DÜNYADAN HABERLER

Accelerating Circularity Pamuklu Tekstilden-Tekstile Geri Dönüşüm Denemeleri Raporunu Yayınladı

Accelerating Circularity Pamuklu Tekstilden-Tekstile Geri Dönüşüm Denemeleri Raporunu Yayınladı
EKLENME TARİHİ 04.06.2024

Accelerating Circularity’nin USFIA işbirliğinde yayınladığı Küresel Pamuk Raporu, tekstil sanayinde döngüsel bir sisteme geçiş için gerekli olan döngüsel tekstiller araştırmasındaki boşlukları gidermek amacıyla 2021 yılında başlatılan iki pamuk geri dönüşüm denemesini kapsıyor. Accelerating Circularity'ye göre, tekstil toplama, ayırma, geri dönüşüm (hem mekanik hem kimyasal), lif karışımı, iplik eğirme, örme, dokuma, imalat ve perakende dahil olmak üzere tüm sektör seviyelerinden 43 şirketin dahil olduğu çalışmada küresel pamuk denemelerinin başarıları, zorlukları ve öğrenimleri ile başarılı pilot programlar için sırada ne olduğu detaylandırılmaktadır. Sonuçlar, döngüsel sistemlere geçişin mantıklı, ölçeklenebilir ve gerçekleştirilebilir olduğunu göstermekte. Geri dönüştürülmüş pamuk denemelerinin sonuçları aşağıda paylaşılmaktadır:

  • Renk sıralaması özel bir önem taşıyor çünkü mekanik pamukta çıktı rengi giriş rengini yansıtıyor. Ancak her iki tarafta işbirliği yapanlar çok sayıda renk sınıflandırmasına göre ayırma yeteneğine sahip, bu da açık/beyaz olarak ayrıldığında dairesel malzemelerin fazladan boyanmasını kolaylaştırıyor.
  • Geri dönüştürülmüş pamuk elyafları standart RSL testini geçebilir ve küçük hatalar etkili bir şekilde harmanlanabilecek bir aralıktadır. Bu işlem mekanik olarak geri dönüştürülmüş pamuk için elyaf uzunluğunu ve mukavemetini arttırmak için zaten gerekli olan bir işlemdir.
  • ABD'de 26/1'e kadar ve Avrupa'da ise 30/1 ve 24/2 ring iplikler gibi geniş bir yelpazedeki iplikler daha ince aralıklarda geri dönüştürülebilir. Bu ipliklerden yapılan kumaşlar, bitmiş ürünün pazarlanabilirliği açısından marka ortaklarının tüylenme ve diğer endişe duyduğu alanlar da dahil olmak üzere standart performans ve kalite kriterlerini geçmektedir.
  • Denim yıkamalarında en açık renkleri elde etmek, kumaşın dayanıklılığını olumsuz etkiler, bu nedenle tasarımcılar istenen renk aralığı ile dayanıklılık testi temeli arasındaki dengeyi değerlendirmelidir.

 

Accelerating Circularity ayrıca ölçeklenebilirlik ve yaygın kabulün önündeki engelleri aşmak için potansiyel engelleri ve çözüm yollarını listeledi:

  • Zorluk: Yeterli miktarda PC hammaddesini ayırmak ve ön işlemden geçirmek için uzun zaman çizelgeleri.

Çözüm: Otomasyon, hammadde hazırlığında kaliteyi ve performansı artıracak ve Döngüsel Sistem İnşa Etme aşamasında test edilecektir.

  • Zorluk: Kullanılmış tekstil ve geri dönüştürülmüş lifi sınır ötesine taşımak.

Çözüm: Bu ürün kategorisinin yeniliği nedeniyle ortaya çıkan düzenleyici engelleri aşmak için eğitim şarttır.

  • Zorluk: İplik eğiricilerinin, geri dönüştürülmüş liflerin özel özelliklerine uyum sağlamak için ayarlarını uyarlaması gerekmektedir.

Çözüm: PC hammaddelerinin heterojenliğine daha kolay uyum sağlayabilen esnek tesislere yatırım yapılabilir.

Başarılı denemelere katkı sunan temel proje özellikleri:

  • 1:1 konsept kanıtlamanın ötesine geçmek için çeşitli iş ortaklarından oluşan bir yelpazenin devreye sokulması birlikte çalışabilirliği sağlar, oyuncuların makul beklentiler belirlemesine olanak tanır ve yenilikçi işbirliğini teşvik etmek
  • Verimlilik ve birlikte çalışabilirlik için ortak kalite ve performans standartlarını oluşturmak
  • Tüm katılımcıların minimum seviyesini karşılamak için malzemeleri stratejik olarak tahsis etmek, siparişleri toplamak, standart programlara geçişi kolaylaştırmak.

https://www.acceleratingcircularity.org/global-cotton-report

İHKİB sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close